Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat pozyskiwany z krwi autologicznej (własnej pacjenta), w którym stężenie płytek krwi jest większe niż w osoczu fizjologicznym (naturalnym). Po raz pierwszy PRP wykorzystano podczas zabiegu kardiochirurgicznego w 1987 r. Od tego czasu dokonał się duży postęp w technologii produkcji, udało się również poszerzyć listę chorób i defektów, w których osocze bogatopłytkowe może mieć zastosowanie.

PRP było i jest przedmiotem wielu badań klinicznych, podejmowane są również próby międzynarodowej standaryzacji metod produkcji i podawania osocza bogatopłytkowego w poszczególnych jednostkach chorobowych. PRP znalazło zastosowanie nie tylko w chirurgii plastycznej (w leczeniu ran przewlekłych), medycynie sportowej i medycynie estetycznej (leczenie łysienia, zabiegi odnowy skóry twarzy), ale w wielu innych dziedzinach medycyny.

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w chirurgii twarzowo-szczękowej, chirurgii ortopedycznej i chirurgii ginekologicznej. Poszerza się również lista wskazań dermatologicznych

Do kluczowych czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi należą:

  • transformujący czynnik wzrostu β1(transforming growth factor β1, TGF-β1);
  • płytkopochodny czynnik wzrostu(platelet-derived growth factor, PDGF);
  • insulinopodobny czynnik wzrostu 1(insulin-like growth factor 1, IGF-1);
  • naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu(vascular-endothelial growth factor, VEGF);
  • nabłonkowy czynnik wzrostu(epidermal growth factor, EGF);
  • czynnik wzrostu fibroblastów(fibroblast growth factor, FGF).

Wskazania do zabiegu z użyciem osocza:

  • w medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe najczęściej wykorzystywane jest w celu odnowy skóry twarzy
  • leczenia łysienia
  • w celu korekcji blizn potrądzikowych
  • rozstępów.

Podczas tzw. wampirzego liftingu PRP, przywraca skórze jędrność i prawidłowy koloryt.

Dzięki połączeniu osocza bogatopłytkowego z mezoterapią skóry głowy dochodzi do przejścia mieszków włosowych od stanu uśpienia do stanu aktywnego, a w konsekwencji – do pobudzenia odrastania włosów

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym owłosionej skóry głowy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia włosy zniszczone oraz przyspiesza porost włosów. Korzyści ze stosowania PRP wykazano w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego. Międzyzabiegowa terapia osoczem bogatopłytkowym umożliwia także uzyskanie lepszych efektów przeszczepiania włosów metodą FUE (przeszczepianie bardzo małych fragmentów skóry z mieszkami włosowymi).

Wampirzy lifting”, czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym skóry twarzy, wykonywany jest w celu rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu, poprawy jej elastyczności i nawilżenia. Wskazanie do zabiegu stanowi skóra wymagająca odnowy, odżywienia, z objawami starzenia – jak zmarszczki mimiczne np. „kurze łapki”, cienie pod oczami. Metoda umożliwia także rewitalizację ust. Wampirzy lifting stosowany po innych procedurach z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej wspomaga procesy regeneracji skóry. PRP stosuje się też w celu odmłodzenia skóry dłoni.

W przypadku blizn potrądzikowych natomiast najkorzystniejsze rezultaty uzyskuje się, łącząc PRP z mikronakłuwaniem (mezoterapią).

Skontaktuj Się Ze Mną